Výber sídla je nutnosťou začiatku každého typu podnikania, bez rozdielu či budete živnostník, fyzická osoba alebo máte v pláne založiť si „eseročku“. Je to povinnosť, no máte na výber z viacero možností. Ponúkame vám najviac využívané miesta, kde je možné si sídlo zriadiť.
Litera zákona hovorí, že…
Podľa zákona je každá obchodná spoločnosť, a.s. alebo s.r.o. povinná určiť sídlo podnikania, teda adresu, ktorú musia uviesť v Živnostenskom alebo Obchodnom registri podľa druhu činnosti. Takým môže byť iba nehnuteľnosť, ktorá je pevne spojená so zemou, je skolaudovaná a má súpisné číslo. Vlastniť ju nemusíte a sídliť v nej môžu okrem vás aj iné subjekty. Priestory môžete mať prenajaté, no s tým musí súhlasiť vlastník nehnuteľnosti.
- Dom alebo byt
Najčastejšou praxou je, že začínajúci podnikatelia spočiatku využívajú vlastné bývanie, teda byt alebo dom, v ktorom aj bývajú. Je to možné, ale rátajte pritom s niekoľkými prekážkami, samozrejme, okrem benefitu ušetrených finančných prostriedkov za prenájom.
Po prvé: tento spôsob si vyžaduje nutnosť skombinovať pracovný a súkromný život
Po druhé: na serióznosti vám uberie aj fakt, že doma vás môžu navštevovať policajti, úrady či nebodaj exekútor.
- Pozemky, chaty alebo lode
Existujú prípady, keď sa podnikatelia chceli schovať pred úradmi alebo len ušetriť, a tak sa snažili zapísať sídlo v nezvyčajných druhoch nehnuteľností, dokonca aj hnuteľností, akým je loď. Bohužiaľ nevyšlo to, keďže loď nepatrí k nehnuteľnosti pevne spojenou so zemou. V zákone nenájdete ani garáž, lesnú chatu, stavenú parcelu či pozemok, na tieto miesta sídlo firmy zapísať nemôžete.
- Virtuálne priestory
Dobrým riešením môže byť virtuálne sídlo. Tieto „virtuálne“ priestory sú v súlade so zákonom, budete mať riadne označenie a aj pošta vám bude posielaná na udanú adresu. Získate ho už za poplatok niekoľko desiatok eur mesačne, na vás je len správne sa rozhodnúť pre výber kvalitného poskytovateľa virtuálnej adresy.