Stratili zlaté víza svoju iskru?


Nezařazené / Středa, 26 dubna, 2023

V rámci tohto programu môžu bohatí ľudia na celom svete získať trvalé bydlisko v krajine a potom plné občianstvo po šiestich rokoch.
Na zabezpečenie tohto cieľa musia investovať na portugalskom trhu s nehnuteľnosťami 500 000 EUR (578 000 dolárov, 450 000 GBP) alebo 1 milión EUR do širšej ekonomiky alebo vytvoriť podnik, ktorý zamestnáva 10 alebo viac ľudí.

euro

Portugalsko zaviedlo iniciatívu v roku 2012, keď sa dostalo do finančnej krízy a zúfalo sa usiluje o zvýšenie investícií.
Celkom 6 416 ľudí (z ktorých 60% je čínskych štátnych príslušníkov) úspešne požiadalo o jedno z tzv. Zlatých víz, pričom prevažná väčšina – 6 064 alebo 95% – ide o majetkovú možnosť.
Celkovo tento systém podľa portugalskej vlády priniesol do krajiny viac ako 3,9 miliardy zahraničných investícií. A to viedlo k rozmachu nehnuteľností v Lisabone aj v Porto.
Táto schéma však nebola bez sporov a teraz sa sťahuje. Takže čo sa pokazilo?

Globálny obchod
A s Portugalskom len jednou z mnohých krajín so zlatými vízovými schémami, aká je súčasná situácia týkajúca sa ekvivalentnej iniciatívy Spojeného kráľovstva
Kritika portugalskej schémy vedie politická strana ľavého bloku, ktorá je súčasťou neoficiálnej koalície podporujúcej menšinovú socialistickú vládu.
Ľavý blok tvrdí, že žiadatelia o program nie sú dostatočne preverení, čo vedie k tomu, že niektorí cudzí zločinci dostávajú víza.

hotovost

Strana tiež tvrdí, že v dôsledku investície nedošlo k vytvoreniu dostatočných pracovných miest. Poukazuje na skutočnosť, že zo všetkých 6 416 bohatých cudzincov, ktorým bolo udelené zlaté vízum, iba 11 osôb (0,2%) využilo možnosť, pri ktorej vytvárajú podnik, ktorý zamestnáva viac ako 10 ľudí.
V dôsledku toho predložila návrh zákona, ktorý navrhuje zrušenie zlatých víz. Dokument dokazuje, že sú vstupnou bránou k „korupčným praktikám, ovplyvňovaniu obchodovania, spreneveru a praniu špinavých peňazí, okrem iného fiškálnych a trestných nezákonností“.

Ľudový blok poslanca José Manuel Pureza hovorí: „Potrebujeme zahraničné investície, ale nie za každú cenu.
„Potrebujeme investície, ktoré vytvárajú pracovné miesta, ktoré nie sú spojené s korupciou a investície, ktoré nerobia diskrimináciu medzi bohatými prisťahovalcami a ostatnými.“

zásoby

Späť na kancelárii Pedro Vicente v Lisabone je znepokojený návrhom ľavého bloku. Jeho spoločnosť sa pripravuje prerezávať stuhu na novom vypredávanom 55-izbovom luxusnom rezidenčnom projekte v centre Lisabonu, kde „približne 40% akvizícií získali zlatí kupujúci víz“.