Plamene dokážu hriať, ale aj ničiť


Produkty / Pátek, 25 března, 2022

Hrôzu z rozširujúceho sa ohňa a šľahajúce plamene všade dookola nechce zažiť nikto, a na to myslia ja projektanti pri navrhovaní stavieb a budov, ktoré budú slúžiť ľuďom na bývanie, prácu alebo relax či športovanie. A všetky tieto činnosti treba uzavrieť v bezpečných a požiaru odolných priestoroch. Súčasťou musia byť aj protipožiarne dvere.

Takéto zábery vidíme veľmi neradi

Materiály, ktoré majú označenie ako nehorľavé alebo odolné voči ohňu po dobu niekoľkých desiatok minút, využívajú architekti a projektanti na to, aby z nich vyrábali protipožiarne dvere Lmmont požiarne uzávery v budovách, teda dvere a okná. Spoločnosť ALUPROF a SCHŰCO to dokážu robiť kvalitne, o čom svedčí množstvo zrealizovaných stavieb na celom svete. Ponúkajú požiarne systémy pre všetky moderné stavby, konštrukcie majú certifikáty z renomovaných inštitúcií v Nemecku, na Slovensku a v Poľsku.

Rozširovanie požiaru v budovách je veľký postrach hlavne vo výškových stavbách, kde je problém dostať sa k ohnisku, preto je nutné ho čo najrýchlejšie lokalizovať a dostať pod kontrolu, teda zabrániť rozšíreniu na najnutnejší čas do príchodu hasičov. Moderné riešenia ponúkajú spomínané firmy, ich výrobky majú mnoho špeciálnych prvkov vrátane ohňovzdorných vložiek, a tiež odolných a certifikovaných skiel.

Oceľové protipožiarne dvere môžu byť vyrobené napríklad v systéme MB-78EI, ktorý umožňuje ich použitie ako:

-protipožiarne dvere s odolnosťou od EI15 do EI90

-protipožiarne steny s odolnosťou EI15 až EI90

-automatické protipožiarne dvere s pohonmi GEZE v EI15 až do EI30

-protipožiarne okná odolnosti EI15 až EI90

Profil určený na výrobu niektorého z prvkov stavby

Základná konštrukcia pozostáva z 3-komorových hliníkových profilov s prerušeným tepelným mostom, konštrukčná hĺbka profilu je 78 mm, systém obsahuje niekoľko rozličných prvkov s funkciou požadovanej odolnosti proti ohňu až do triedy EI90. Do rámov je vhodné sklo jednoduché aj izolačné v rozsahu hrúbky od 8 až do 49 mm. Cena týchto protipožiarnych systémov nie je vopred daná, ale vypočítava sa na základe rozličných faktorov ako je špeciálne vybavenie, množstvo materiálu či nutnosť atypických prvkov a podobne.