Maľovaný textil


Hobby / Neděle, 24 prosince, 2017


Na začiatku vás čaká nákup. Budete potrebovať tričká vašej veľkosti a obľúbených farieb (prípadne bavlnenú tašku, či mikinu), farby na textil, prípadne fixky na textil a štetce. Ak máte obavy, že nebudete vedieť namaľovať dokonalý tvar, investujte do šablón, ktorých je na trhu k dispozícii pestrá paleta.

malba

Nákup je hotový, čo teraz?
Odrežte kus kartónu, ktorý je približne taký veľký ako tričko alebo iný textil, ktorý idete maľovať a vsuňte ho dovnútra. Ak to neurobíte, farba presiakne aj na chrbtovú časť. Dávajte tiež pozor, aby na kartóne neboli žiadne zvyšky lepidla alebo farby, ktoré by vám pri zažehľovaní  mohli výrobok zničiť.
Textil so vsunutým kartónom položte na stôl. Okraje prilepte maliarskou páskou o dosku stola, aby sa vám pri maľovaní nehýbal. Teraz je čas na nákres. Vezmite mäkšiu ceruzku a nakreslite požadovaný tvar. Pri tmavších farbách textilu môžete použiť aj farbičku (pozor, nie voskovú).

Kontúry obrázka si môžete obtiahnuť fixkami. Lepšie sa nimi kreslia rovnomerne široké čiary. Ostatné časti dotvorte farbami. Na farbách si pozorne prečítajte návod. Nie všetky sú vhodné na tmavý textil. Mohlo by sa stať, že po zaschnutí nebude obrázok vidieť. Ak máte farby na bledý textil, ale vaše tričko je tmavé, pomôže tiež, ak do každého odtieňa, ktorý budete nanášať, pridáte trochu bielej farby. Keď ste hotová, nezabudnite umyť štetec, aby sa nezničil. Farby nechajte dôkladne zaschnúť.

trička

Aby sa obrázok po opratí nestratil, musíte ho zažehliť. Žehličku nastavte na teplotu, ktorá je vhodná pre váš textil. Vezmite papier na pečenie a položte ho na obrázok. Potom prechádzajte žehličkou po papieri asi tri minúty. Až teraz vyberte kartón.
Maľovaný textil perte obrázkom dovnútra pri nízkej teplote (najviac 30°).

Tip:
Ak ste vyskúšali maľovanie, možno je na rade farba v spreji. Tu odporúčam použiť šablóny. Môžete si ich kúpiť, alebo vyrobiť vlastné.