Čínsky egreš v slovenských záhradách


Dom a záhrada / Čtvrtek, 18 října, 2018

Pri názvoch čínsky egreš, alebo aktinídia čínska, pravdepodobne nemáte ani tušenie, o čom je reč. Ak však povieme kiwi, pravdepodobne sa vyjasnilo väčšine z vás. Aktinídia čínska je oficiálny názov rastliny, na ktorej rastú plody s domorodým pomenovaním kiwi. Oficiálnejší názov je už spomínaný čínsky egreš. Aj napriek tomu, že na nás môže toto ovocie pôsobiť exoticky, naše klimatické podmienky mu absolútne vyhovujú. Väčšina plodov, ktoré si kúpime v obchode, je ku nám dovážaná z Nového Zélandu. V tejto krajine je aktinídia pestovaná v podobnom množstve, ako vinič na Slovensku.

kiwi
 
Ako nám už napovedá názov, aktinídia pochádza z Číny a Tchaj-wanu. Do Európy sa dostala približne v devätnástom storočí. Tunajší pestovatelia, pomerne rýchlo zistili, že sa tejto rastline darí aj v našich klimatických podmienkach. Od vtedy je bežne pestovanou plodinou.
                                       
V záhrade spĺňa okrasnú aj úžitkovú funkciu.Ide o popínavú rastlinu, ktorá dokáže dorásť do výšky až osem metrov. Pre svoj rast preto potrebuje dostatočne pevnú oporu. Aby sme sa mohli tešiť z plodov, musíme aktinídiu umiestniť na slnečné miesto, chránené pred vetrom. Ideálne sú napríklad južné steny domov, alebo rovnako orientované murované ploty. Pri vysádzaní myslite tiež na dostatočný priestor. Ak ich budete vysádzať viacero, musíte medzi nimi dodržať až päť metrové medzery. Pestovať však musíte minimálne dve rastliny, a to samičiu a samčiu, pretože ide o takzvané dvojdomé rastliny. Ak by ste teda nepestovali „párik“ kvety by nemohli byť opelené, takže by ste sa nikdy nedočkali plodov.

ovoce
 
V prvom roku po vysadení, budete musieť rastlinám zabezpečiť ochranu pred mrazmi.Nízke teploty nezničia iba nadzemnú časť, ale hlavne korienky, ktoré sú zo začiatku veľmi plytké. V druhom, až treťom roku, nie je ochrana potrebná. Ak by prišli veľmi silné mrazy, môže sa stať, že aktinídia zamrzne. Ak ju však na jar zrežete takmer ku koreňom, zvykne sa pomerne dobre zregenerovať.
Mladé rastlinky vysádzame na jar. Môžeme tak urobiť aj na jeseň, avšak prichádzajúca zima nie je pre čerstvo vysadené rastlinky, tou najlepšou voľbou.
Je potrebné vykonávať pravidelný rez. V decembri, avšak najneskôr v januári zrežeme hlavnú stonku tesne nad najspodnejším rodivým výhonkom. Na jar z neho začnú vyrastať nové výhonky, ktoré zakvitnú a pri dobrom opelení aj zarodia.