Klimatické zmeny a odpadový manažment. Kde robíme chybu?


Podnikanie / Pátek, 21 srpna, 2020

Klíma sa mení. O tom niet pochýb. Nemusíme byť vedci, aby sme si klimatické zmeny sami nevšimli. Zimy už nie sú také, ako za nášho detstva a letá začínajú pripomínať tie v trópoch. Ročné obdobia nám našťastie ešte ostali, ale čo sa týka počasia, je ako na hojdačke. A poriadne extrémnej. Ak búrka, tak ničivá, kľudne aj v októbri, ak sneženie, tak na juhu Slovenska. A v Tatrách musia umelo zasnežovať. Motoristi by tiež vedeli rozprávať svoje. Pri prietržiach mračien, ktoré bývajú často náhle, krátke, ale intenzívne, naraz napadne niekoľko centimetrov vody a mestá sa menia na Benátky. A vy rozmýšľate, či ste si nemali pre istotu urobiť kurz zvládania aquaplaningu.

Kanalizacia

Väčšina záplav na cestách má jeden spoločný menovateľ – zlý manažment kanalizácií. Je ľahké odvolať sa na klimatické zmeny, oveľa účinnejšie je včasne reagovať na situáciu a byť pripravený. Kanalizácia postavená ešte za čias komunizmu, pravidelne nekontrolovaná je ako časovaná bomba. Objem splaškov z našich domácností vzrástol, objem vody z častých dažďov taktiež, potrubia ale na mnohých miestach zostávajú rovnaké. Náhly nápor vody vytláča poklopy kanálov a voda spolu s výkalmi sa valí do ulíc, záhrad a suterénov. Čerešničkou na torte bývajú prípady, kedy dôjde k zablokovaniu potrubia nečistotami alebo jeho poškodeniu z dôvodu opotrebenia. A doplácame na to najmä my, naše autá, naše domácnosti, náš majetok. Čo sa s tým dá robiť?

Potrubie

Dopady zmien klímy a stav verejnej kanalizácie sú problémy, ktoré sa dajú riešiť len v dlhodobom horizonte. Niektoré veci však môžeme zmeniť k lepšiemu už teraz a začať sami od seba. A to tým, že odtoky a potrubia v našej domácnosti nebudeme zbytočne zahlcovať odpadom, ktorý tam nepatrí. Zvyšky jedál, potravín, olejov, hygienické vložky, plienky, vlasy, chemikálie. Pomôžeme sebe a odľahčíme aj spoločnú verejnú sieť kanalizácií. Pravidelne si dajte kontrolovať a čistiť potrubie takzvaným krtkovaním. Máme pre vás tip: Ab-Krtkovanie. Najlacnejšie krtkovanie cena nitra rovnaká ako cena v Bratislave. Široká ponuka služieb pre celé západné Slovensko – od monitoringu potrubia, trasovanie, rôzne metódy čistenia, až po inštalatérske práce. Pretože prevencia je lepšia a hlavne lacnejšia.