Dokáže sa človek uživiť ako umelec?


Financie / Pondělí, 12 února, 2018


Umelcom sa človek nemôže stať len tak jednoducho. Umelcom sa človek často musí len narodiť. Ak nemá človek od malička vrodené cítenie pre krásu, je pravdepodobné, že sa mu už toto cítenie počas života nedostaví.

kreslení
 
Ako by mal vyzerať pravý umelec?
Umelec vždy býva kvapku čudácky, iný, ako sú ostatní, originálny, prichádza s jeho vlastnými vecami a nápadmi, často skúma veci do hĺbky a inokedy ich zasa necháva nerozlúštené naschvál. Umelec býva často dobre, a zároveň takmer vôbec, emocionálne stavaný. Musí byť silný, aby zniesol neúspech jeho diela, aby zniesol možno nespokojnosť s dielom alebo nátlak a kritiku verejnosti. Zároveň, musí byť emocionálne bohato založený, aby vnímal každý jeden faktor ľudskej nálady, aby ho dokázal zachytiť, musí ho poznať, musí ho prežívať. Byť umelcom je, takto všeobecne to zhodnotiac, pomerne ťažká práca. Je to ale aj dostatočne ohodnotené?
 
Vplyv zamestnanie na “voľnej nohe”
Umelec, ak sa rozhodne svoje hobby a záľubu rozvíjať ďalej vo forme pracovnej príležitosti, to už spočiatku nebude mať jednoduché. Nájsť si klientov, zákazníkov, ktorí by požadovali nejaké umelecké diela, alebo osloviť nejaké spoločnosti, ktoré by zadávali umelcovi zákazky, nie je nič ľahké. Zúčastniť sa rôznych výstav, skutočne reprezentovať čo umelec vyrobil, býva ešte ťažšie. Mnohí umelci do svojich diel skrývajú časti samých seba, mnohí využívajú veci, ktoré by boli radšej, aby ostali v súkromí. Ukázať svetu umelecké dielo je ako odhaliť časť svojej duše cudzím ľuďom, ktorí často nechápu význam, nepoznajú príbeh.
Ďalším problémom býva, že aj keď sa im už podarí zohnať nejakú zákazku a dostanú za ňu peniaze, ktoré poväčšine pokryjú zväčša len náklady na stvorenie diela, zostávajú ďalej na dobu neurčitú bez peňazí, až pokým nepríde ďalšia zákazka.

orchestr
 
Umelcov v našom svete potrebujeme. Každý z nás si rád prečíta raz za čas nejakú dobrú knižku, vypočuje dobrú hudbu, pozrie dobrý film, alebo zájde do galérie a poobdivuje zaujímavé obrazy. No treba si uvedomiť, že cesta za úspechom jednoduchá nebýva, a aj keď tomu dosť napomáhajú rôzne súťaže pre hľadanie talentov, mnohí skvelí umelci ostávajú skrytými a ich cesta na vrchol je tŕnistá a nie jednoduchá.