Rozmnožovanie papradia, ako privábiť užitočný hmyz a iné skvelé tipy do vašej záhrady


Dom a záhrada / Středa, 19 září, 2018

1) Rozmnožovanie slezinníka (Asplenium bulbiferum)
Táto zvláštna, endemická papraď pôvodom z Nového Zélandu vytvára krásne a bohaté trsy a je ozdobou každého tienistého kúta vašej záhrady. Dospelá rastlina vytvára na listoch cibuľky, z ktorých je možné rastlinu namnožiť. Stačí ak list aj s pukom položíte naplocho na substrát a prichytíte háčikom z drôtu. Po zakorenení už len odstrihnite materský list.

kapradí
 
2) Bohatá úroda veľkých jahôd v ďalšom roku
Keď jahody prestanú rodiť, záhradnými nožnicami odstrihnite listy a poplazy z jahodových trsov, ktoré si chcete ponechať. Takto rastliny ochránite pred škodcami a chorobami a súčasne dáte dobrý základ budúcoročnej kvalitnej úrode. 
 
3) Veľké strapce šťavnatého hrozna zo skleníka
Občas sa stane, že stolové hrozno, ktoré pestujete v skleníku má len maličké bobuľky a vy by ste chceli mať omnoho väčšie. Použite na to metódu zastrihávania: dlhými a ostrými nožnicami odstrihnite malé spodné bobuľky v čase keď sa strapec nalieva.
U viniča pestovaného vonku takáto úprava väčšinou nemá význam.
 
4) Bylinky na odpudenie škodcov
Niektoré rastliny priam vábia dravé druhy hmyzu akými sú pestrice, zlatoočká či voškovce, ktoré sú pre vašu záhradu úplným požehnaním. Preto dobre urobíte ak zasadíte medzi zeleninové hriadky trsy pažítky, majoránu aj kostihoja. Navyše tieto bylinky priťahujú aj motýle, ktorých húsenice si radšej pochutnajú na listoch žihľavy než kapusty

víno
 
5) Jesenný rez popínavých ruží
Popínavé ruže kvitnú na minuloročných výhonoch preto je ich potrebné v októbri zostrihať a omladiť. Vyhľadajte všetky drevnaté stonky vyrastajúce od koreňa a zrežte ich cca 5 cm nad zemou. Mladé zelené výhonky rozložte a priviažte k opore.
Neplatí to však pri všetkých popínavkách! Pri odrodách, ktorým nové výhony vyrastajú zo starých drevnatých stoniek iba odstrihnite staré výhony v mieste kde vyrastajú mladé. Potom priviažte k opore.