Malý sprievodca svetom papiera, stojanov, skicárov a farieb: pre maliara-začiatočníka


Produkty / Pátek, 8 prosince, 2017


Papier
Povrch, na ktorý maliar maľuje sa nazýva podklad. Najobvyklejším podkladom je papier. Umelec má k dispozícii papiere rôznej hrúbky, textúry a hmotnosti a jeho výber je súčasťou procesu vytvárania kresby.

umělec
 
Pre čierno-biele kresby s ceruzkou, uhlíkom a pastelom sa hodia skicovací papier, ktorý nie je ani príliš drsný ani hladký a dobre drží čiernu stopu.
 
Pre perá, štetce a akvarelové ceruzy najlepšie vyhovuje akvarelový papier. Dajú sa kúpiť tri štandardné typy. Za studena a za horúca kalandrovaný (satinovaný) papier a ručne vyrábaný.
Za horúca kalandrovaný papier je hladký a dobre prijíma stopy tvrdých ceruziek. Naproti tomu za studena kalandrovaný má hrubšiu štruktúru povrchu a je vhodný hlavne pre lavírovanie tušom alebo farbou.

barvy
 
Stojan a podložky
Najjednoduchším riešením je kresliaca doska, ktorú zoženiete v obchodoch s výtvarnými potrebami. Spolu s ňou sa vám zídu rôzne pripináčiky a papierová lepiaca páska na upevnenie papiera.
 
Ak si to ale môžete dovoliť kúpte si klasický maliarsky stojan. Pri výbere je dôležitý spôsob nastavovania. Pri maľovaní s akvarelovými farbami alebo tušom treba nastaviť iba malý sklon inak vám farba bude stekať z papiera. Väčšinu stojanov je možné nastaviť tak aby ste mohli pracovať posediačky aj postojačky. 
 
Skicáre
Skicár je pre umelca neoceniteľnou pomôckou. Môže byť podkladom pre detailne vypracované konečné kresby, pričom vôbec nepotrebujete maliarsky stojan. Veľkosť zvolíme podľa toho čo chceme maľovať. Pre jemné ťahy tenkej ceruzky alebo pera postačí aj menší skicár, pre hrubšie čiary uhlíkom alebo fixkou môžeme použiť väčší.

papír
 
Farby
Bežne známe sú vodové, akvarelové, olejové a akrylové.
Vodovú farbupoužijeme na jemné takmer priesvitné maľby, dôležitá je postupnosť od svetlých farieb po tmavé.
Olejové farbysa riedia olejmi, najlepšie ľanovým alebo terpentínom. Táto farba pomalšie schne ale dobre kryje.
Podobne dobre kryje aj akvarelová farba ale po uschnutí sa môže drobiť. Môže sa riediť vodou alebo sa nanáša bez riedenia.
Akrylová farbamá vlastnosti vodových aj olejových farieb a tiež má veľmi dobré krycie vlastnosti.