INŠPIRÁCIE PRE TEMATICKÉ ZÁHRADY


Dom a záhrada / Pondělí, 18 září, 2017


Bylinková záhrada je harmóniou krásy a užitočnosti. Zhoršujúce sa životné prostredie spôsobuje, že sa mnohé rastlinky z nášho života vytrácajú. Ich cieľavedomé pestovanie je jednou z možností ako zabrániť vymiznutiu istých rastlinných druhov.

letní zahrada
 
Rímska kuchynská bylinková záhrada
 
Na záhradu v rímskom štýle sa hodí slnečný dvor s terakotovými kvetináčmi, geometrickými zvýšenými záhonmi a altánkom pokrytým vínnou révou. Vhodným doplnkom je aj decentná soška. Rimania používali nezvyčajné kombinácie bylín čoho je dôkazom aj preklad kuchárskych kníh z toho obdobia. Recept na omáčku napríklad tvorí zmes rímskej rasce, zelerových semien, materinej dúšky, saturejky a mäty.
Vhodné byliny do záhrady v rímskom štýle: bazalka, vavrín pravý, cesnak, cibuľa, čierne korenie, horčica, kocúrnik, koriander, kôpor, mäta, myrta, oman, palina, požlt, rímska rasca, ruta, šafran.

levandule
 
Kláštorná bylinková záhrada
 
Mnísi z rôznych kulúr a storočí sa usilovali byť vo všetkom sebestační preto si vyrábali nielen svoje víno a syry ale boli známi aj výrobou rôznych druhov bylinných kvapiek,extraktov a likérov. Tieto likéry sa používali ako posilňujúce a liečivé prostriedky medzi širokými vrstvami obyvateľstva. Receptúry mnísi prísne strážili a odovzdávali si ich iba medzi sebou. Do kláštornej záhrady môžeme zakomponovať nízky kamenný múrik, okno v gotickom štýle a časti trávnika predeliť chodníkmi z kamenných kociek.
Liehovinám dodávajú špecifickú chuť hlavne tieto byliny: archangelika, čechrica, fenikel, fialka, horec, koriander, lipkavec, mäta, oman, puškvorec, veronika, vratič, železník, yzop.

fialové levandule
 
Záhrada pre medonosné včely
 
Včelárom odpoúčame slnečnú záhradu, v ktorej sú byliny vysadené v skupinách po päť a viac. Ak je záhrada nechránená, vysaďte okolo nej živý plot  aby oslabil silu vetra. Živý plot z cezmíny ostrolistej a brečtanu popínavého účinne oslabuje silu vetra a na jar na jeseň je tiež zdrojom nektáru. Vyberajte byliny, ktoré kvitnú postupne počas roka a včely ich opeľujú čo najdlhšie. Tradičným doplnkom tejto záhrady je prútený úľ.
Vhodné rastliny: prilbica, krokus, nezábudka, rozmarín, borák, komonica, materina dúška, rumanček, yzop, kamienka, zeler, ľan, šalvia, fenikel, mak, valeriánka, bodliak, nechtík, slez, majorán, divozel, zlatobyľ, slnečnica.