Deti a knihy


Deti / Sobota, 16 září, 2017


Čítanie kníh malým deťom v dnešnej dobe už praktizuje málokto. Veľa rodičov deťom večer pustí večerníček a do postele. Mne osobne sa takýto prístup nepáči. Rodičia sa detí na chvíľu zbavia bez toho, aby ich museli zabávať oni. Nevravím, že dieťa si nemôže pozrieť rozprávku, to nie. Ale nie stále. Deti potrebujú svoj svet fantázie, do ktorého sa môžu ponoriť. Animované rozprávky im tento svet poskytnú, ale dieťa si pri nich nerozvíja predstavivosť.

ilustrace
 
Knihy sú pre deti vhodnejšie. Dieťa využíva svoju fantáziu a všetko čo sa deje v knihe si vo svojej hlave predstavuje. Knihy taktiež rozvíjajú slovnú zásobu, zlepšujú gramatiku a nekazia oči (ak ich dieťa nečíta v noci pri malej lampičke). Pomáhajú deťom spoznávať rozdiel medzi dobrom a zlom, naučia ich nové veci.
 
Nedávno som jednu známu – mamičku – počula hovoriť, že čítanie deťom je len strata času a marketingový ťah vydavateľstiev. Že deťom knihy nič nedajú. Len som nechápavo pokrútila hlavou. Možno je to aj o tom, komu rodičia čítali knihy. Ja sama som knihomoľ, a preto sa snažím, aby aj moje deti spoznali fantastický svet kníh.

ilustrace
 
Deťom môžete začať čítať od skorého veku – 1. roka. Dieťa vtedy ešte tomu textu moc nechápe, to je pravda, ale postupne si zvyká na knihy a páčia sa mu obrázky. Preto treba pre také malinké detičky vyberať leporelá a obrázkové knižky.
 
Najlepšie je čítať deťom večer pred spaním. Ak nemáte knižku, alebo dieťa už všetky príbehy pozná, môžete zapojiť aj svoju kreativitu a dieťaťu vymyslieť rozprávku. Vtedy vašu ratolesť najviac baví, keď sa s rozprávkovým hrdinom môže stotožniť. Takže by to malo byť dieťa približne v jeho veku, ktoré si prechádza podobnými skúsenosťami ako vaše dieťa. Napríklad rozprávka o tom ako si malý Jožko našiel a ihrisku nového kamaráta a podobne. Hlavný hrdina nemusí byť len človek, ale aj zvieratko.

dětská knížka
 
Tak zoberte knihu a doprajte svojmu dieťaťu zážitok z nového príbehu!