ZÁHRADA PLNÁ VÔNÍ


Dom a záhrada / Středa, 25 dubna, 2018


Najintenzívnejšiu vôňu získate ak rastliny budete pestovať na teplom a chránenom stanovišti.Zemolezy a ľalie budú voňať opojnejšie skôr pri záhradnej besiedke alebo chránenej terase ako keby boli vystavené vetrom.

květy
 
Voňavé rastliny umiestnite tam kde ich najviac oceníte, napríklad pri vchodových dverách kde môžu vítať návštevníkov.Iné vhodné miesto je pod oknom. Počas letných večerov vám dovnútra zavanie príjemná a lahodná vôňa.
 
Takéto rastliny môžete pestovať doslova po celý rok. Dokonca aj v zime:
 
Jar
Nezabudnuteľnou a nežnou vôňou vás skoro na jar privítajú fialky voňavé (Viola odorata). Spolu s konvalinkami (Convallaria majalis) milujúcimi tieň a vlhko tvoria nerozlučný pár. Orgovány (Syringa vulgaris) sa vyznačujú charakteristickou vôňou, ak sa však nepresvetľujú, môžu začať nepravidelne rásť.
 
Voňavé jarné kry sú väčšinou aj okrasné. Patria medzi ne rododendrony a azalky ale niektoré z nich sú bez vône. Preto skôr než ich kúpite sa o tom presvedčte.
 
Leto
Osobitné miesto medzi voňavými rastlinami patrí ružiam a zemolezom (Lonicera) kvitnúcimi práve v lete. Napriek tomu ich vyberajte opatrne, pretože niektoré sú výnimočné a iné takmer nevoňajú. Spomedzi zemolezov vás určite potešia odrody zemolezu ovíjavého (Lonicera periclymenum).
Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) je tiež bezchybná letnička s úžasnou a prenikavou vôňou.
Na voňavom letnom záhone tiež nesmú chýbať rezedy, okrasné tabaky a klinčeky.
Nesmieme zabudnúť aj na bylinky. Medzi voňavé druhy patrí známa levanduľa ale aj šalvia muškátová (Salvia sclarea), alojzia trojlistá (Alojzia triphylla) či pamajorán (Origanum vulgare).
 
Ak máte možnosť zasejte voňavé bylinky aj do trávy, pri každom kosení sa uvoľní príjemná vôňa.
 
konvalinka

Jeseň
Myrtha (Myrthus communis)s obdobím kvitnutia od leta až do novembra patrí medzi niekoľko krov s aromatickými vždyzelenými listami, na ktoré je najlepší čas na jeseň. Medzi ďalšie patrí rozmarín (Rosmarinus officinalis), santolina (Santolina chamaecyparissus) a chojsia (Choysia ternata).
 
Zima
Ak máte miesto pre niekoľko väčších krov určite nezabudnite na hamamel mäkký (Hammamelis mollis). Jeho hviezdicovité žlté kvety sú krásne a sladko voňajú. Jednou z najlepších rastlín zo zimnou vôňou je malá vždyzelená drevina, ktorá je však vhodná skôr do teplejších oblastí: Sarcococca humilis. Jej vôňu určite zacítite skôr než si ju všimnete.