Firmy menia svojich pracovníkov na vlastníkov


Podnikanie / Sobota, 13 července, 2019

V posledných niekoľkých týždňoch niekoľko zamestnancov zrazu zistilo, že nepracujú len pre svoju spoločnosť, ale aj trochu.
 
Inžinierska spoločnosť Weir dáva všetkým 15 000 zamestnancom 300 € každý rok v akcií a ďalších.
 
Medzitým telekomunikačná skupina BT oznámila, že bude rozdeľovať 50 miliónov libier akcií medzi zamestnancami ročne od roku 2020.spolupráce.jpg
 
Celá táto veľkorysosť môže prísť ako trochu šok v našom svete psieho jedla so psom.
 
Priaznivci vlastníctva zamestnancov však tvrdia, že ide o dokonalý obchodný zmysel.
 
Asociácia zamestnaneckého vlastníctva (EOA) hovorí, že sektor vlastnený zamestnancami teraz predstavuje viac ako 30 miliárd libier ročného obratu.
 
Jeho správa z roku 2018, nároky na dividendu vo vlastníctve spoločnosti, ktoré vlastnia zamestnanci, majú:
 

  • Väčšia produktivita
  • Menej fluktuácie zamestnancov
  • Inovatívnejšia pracovná sila
  • Dlhodobejšie plánovanie

 
To všetko začalo vo Veľkej Británii v roku 1920, keď John Lewis, alebo presnejšie John Spedan Lewis, vytvoril dohodu o dôvere pre obchodný dom svojho otca.
 
V roku 1950 ju rozšíril tak, aby sa podnik stal 100% zamestnancom, systémom, ktorý nazýval partnerstvom. V skutočnosti o tom napísal knihu: „Partnerstvo pre všetkých“.
 
Dnes sú niektoré z najznámejších príkladov veľké globálne firmy, ako napríklad strojárska a projekčná spoločnosť Arup, a poradenské spoločnosti PA Consulting a Mott MacDonald.burza.jpg
 
Myšlienka sa rozšírila na toľko spoločností, že EOA hovorí, že sektor prispieva k ekonomike Spojeného kráľovstva viac ako letectvo alebo poľnohospodárstvo.
 
Jeho úspech však často závisí od štedrosti majiteľov, ktorí sa rozhodnú predať.
 
Paul a Isobel Schofield v roku 1973 kúpili výrobcu dverí Union Industries od spoločnosti Leeds, ale do roku 2014 sa snažili odísť do dôchodku.
 
Nakoniec odmietli lukratívny obchodný predaj a namiesto toho predali zamestnaneckému vlastníckemu trustu (EOT) za nižšiu sumu so 14-ročným plánom splácania a dokonca zanechali za 1 mil. GBP v pracovnom kapitáli nových vlastníkov.