Byrokratické nezmysly za rok 2017


Podnikanie / Středa, 10 ledna, 2018


Vedeli ste, že existuje online anketa, alebo skrátka online hlasovanie, ktoré rozhoduje o „víťazovi“ ocenenia s názvom byrokratický nezmysel roka?
Áno, takáto anketa existuje, rovnako tak ako nezmysly v byrokracii. Na začiatok by som však chcel spomenúť, že byrokracia sama o sebe je pre mnohé veci potrebná, nesmieme hádzať všetky byrokratické postupy do jedného koša. Ale je pravda, že v niektorých prípadoch len točíme hlavou nad tým, aké tlačivo to ideme vlastne vybavovať. Byrokracia v mnohých prípadoch udržiava určitý prehľad, poriadok, no v niektorých prípadoch skutočne absurdne zdržuje, alebo čo je horšie, ľudí odradí od určtitých plánov či aktivít, na ktoré majú právo.

opice

Práve preto sa pozrime na túto tému trochu uvoľnenejšie, s humorom, konkrétne na  „výhercov“  online ankety najabsurdnejšie byrokratické postupy za rok 2017. /Aj keď je mi jasné, že pokiaľ ste dané tlačivo museli vybaviť, do smiechu Vám dvakrát nebolo./

Pokiaľ určitá firma vyhadzuje už nepotrebný materiál, teda odpad, no jej zamestnanec by o tento odpad prejavil záujem /napríklad palety, sud,…/, zamestnávateľ mu takýto vyradený materiál nemôže darovať, aj pokiaľ by chcel. Môže, ale k takémuto „darovaniu“ potrebuje potvrdenie! Takéto potvrdenie stojí zamestnávateľa 11 Euro. No povedzte mi, oplatí sa to?

byrokracie

Toto bola len jedna z veľa ukážok. Takáto online anketa existuje už 6 rokov, no v následujúcom odstavci si zhrnieme názor podnikateľov o absurditách za rok 2017, ktoré ich časovo, finančne a zrejme i nervovo obmedzujú.

právník

Víťazov byrokratických absurdít za rok 2017 je totiž niekoľko desiatok,ale sú to veci, ktoré sa každoročne opakujú, napríklad povinnosť zamestnávateľa čakať kontrolu z úradu, ktorá si pečlivo prehľadáva stovky dokladov o každom jednom zamestnancovi, alebo povinnosť podnikateľov večne vyčakávať na úradoch miesto toho, aby sa mohli venovať svojej aktivite.