Ako zlepšiť štruktúru pôdy v záhrade: rady a tipy


Dom a záhrada / Pátek, 22 září, 2017


Mnohí záhradkári robia chybu keď sa snažia zbaviť organického odpadu spálením alebo ho nechajú odviezť ako komunálny odpad. Výhodnejšou a oveľa priateľskejšou možnosťou voči prírode je využitie organického materiálu na výrobu kompostu. Vzniknuté zvyšky môžeme zbierať počas celej vegetácie. Môže ním byť pokosená tráva, odpílené kusy dreva a konárov, zvyšky pozbieranej úrody, stopky rastlín, exkrementy domácich miláčikov atď. Z tohto všetkého môžeme v relatívne krátkom čase vyrobiť kvalitný kompost s vysokým obsahom humusu.

zahradnictví
 
Za optimálnych podmienok je doba kompostovania 1 – 2 roky.
 
Materiály pre tento účel vždy zhŕňame do tvaru stohu. Kompost je výhodné uložiť na také miesto v záhrade kde je polotieň, prudké slnko v lete by ho mohlo vysušiť. Ak už nemáte inú možnosť tak kompost v letných horúčavách polievajte aby nepreschol.
 
•Pre kompost nie je potrebné kopať jamu, stačí ho umiestniť priamo na zem aby mali doň dážďovky pohodlný prístup.
 

kompost
•Pre lepší rozklad jednotlivých zložiek urobte v stohu vrstvy. Na spodok dajte hrubšie popílené konáriky, potom tenšie, na to lístie a napríklad pokosenú trávu. Stoh bude vzdušnejší a hrubší materiál sa stihne pomaly rozložiť na spodku kopy.
 
Burinu, ktorej semená by mohli v záhrade vzklíčiť umiestňujte vždy do prostriedku kompostu. Na tomto mieste je najvyššia teplota, ktorá zabezpečí ich lepší rozklad.
 
•Vo vrstvách 20 – 30 cm nasypte trošku umelého hnojiva (N), prípadne pridajte aktivátor kompostu. V prípade kyslej reakcie pôdy pridajte trochu vápna. Vytvorí sa tak rovnováha v pôdnej reakcii.
 
•Kompostovú prímes môžeme vyrobiť aj z buriny alebo liečivých rastlín. Napríklad do vedra uložíme vňate zo žihľavy, púpavy, myšieho chvosta, harmančeka, skorocelu a podbeľu, zalejeme vodou a necháme prikryté kvasiť 3 dni. Potom ku zmesi pridáme roztok z medu a vody (1:3), ktorý sme predtým nechali kvasiť 14 dní. Celú zmes pridáme ku kompostu.

hlína
 
Dozretý kompost rozhodíme pred jesenným rýľovaním po záhrade a zapracujeme ho do zeme. Na 1 meter štvorcový použijeme cca 4 – 5 kg kompostu priemernej kvality.