Ako prežiť prerezávanie zúbkov


Deti / Úterý, 26 září, 2017


Každé dieťa je iné. Niektoré mamičky ani nevedie, že dieťaťu sa prerezáva zúbok, len mu ho zrazu nájdu v ústočkách. Ďalšie to zase vedia veľmi dobre a len sa modlia, aby už, preboha, boli tie zuby vonku. Ak patríte k tej druhej skupine, tak toto je článok presne pre Vás.
 
Prerezávanie zúbkov u niektorých detí môže vyvolávať hnačky, soplíky a dokonca aj vysoké teploty. Dieťa vo veľa prípadoch odmieta jesť, piť, je nervózne a zle spáva. Ale toto všetko určite poznáte.

zub
 
Dieťaťu treba zadovážiť hryzadlo. Dá sa kúpiť v každom detskom obchode. Existujú aj hryzadlá naplnené vodou, ktoré sa na chvíľu vložia do chladničky a potom dajú bábätku, pretože chlad zmierňuje bolesť. Pri hryzadlách ale treba dávať pozor na infekcie. Vždy treba hryzadlo poriadne umyť než ho dáte drobcovi a minimálne raz do týždňa by sa patrilo ho vyvariť.
 
V lekárni si tiež môžete kúpiť špeciálne gély, určené pre bábätká, ktoré zmierňujú bolesť. Nevýhodou týchto gélov je, že dieťaťu sa môžu dávať maximálne 2-3 krát za deň, tak si použitie gélu treba šetriť na najväčšie bolesti.
 
Ak je bolesť naozaj veľmi veľká, a vidíte že Váš drobec trpí, môžete mu dať aj detský liek proti bolesti. Sú väčšinou na báze paracetamolu alebo ibuprofenu a vo forme sirupov alebo čapíkov. Ale to naozaj len v krajných prípadoch, netreba to preháňať.

kousátko
 
Nezabúdajte na hydratáciu, pretože pri prerezávaní zúbkov dieťa nadmerne sliní a tým pádom sa mu z tela dostáva veľa vody. Dieťaťu stále ponúkajte vodu či mlieko. Ak mamička kojí, tak aj prsník. Kojenie dieťa upokojí a pomáha mu aj pri bolesti.
 
Bábätko sa tiež môžete snažiť zaujať nejakou novou zaujímavou hračkou alebo niečím, čo odpúta pozornosť od bolesti.
 
Ale najviac drobcovi pomôže vaša prítomnosť a vaše dotyky. Veľa dieťa noste a venujte sa mu. Nie nadarmo sa hovorí, že zuby idú celej rodine. Je to vyčerpávajúce, ale aj toto obdobie prerezávania zúbkov prejde.