Ako budeme platiť?


Financie / Čtvrtek, 21 listopadu, 2019

Ľudia sa stávajú pohodlnými preto, lebo im to spoločnosť umožňuje. Pri prvom uvedení na svet sa kreditné karty dostali do rúk len podnikateľom a finančníkom. Chtiac-nechtiac sa rozšírili aj medzi obyčajných kupujúcich a dnes už nie je hádam nikto, kto by mal účet v banke a nevlastnil kreditnú kartu. Tá nám umožňuje prístup k našim peniazom hocikedy a hocikde. Stačí iba bankomat a heslo. V obchode sa stala elektronická platba takou populárnou, že sa postupne zmenila na bezkontaktnú a veľmi zjednodušila život ľuďom, ktorí už mali problém s platením, napríklad takým dôchodcom.

platební terminál

Aký je konečný cieľ?

Čo je zarážajúce, bezhotovostné prevody si našli svojich fanúšikov skutočne v každej vekovej a finančnej skupine. Či už ide o mladých študentov alebo rodiny. Najnovší počin je však oveľa väčším skokom ako jednoduchá platba bez hesla. Švédsko je krajina typická svojim pokrokom a chuťou pre inováciu. Preto nie je prekvapujúce, že ako prví sa rozhodli už do roku 2023 zriadiť bezhotovostne platiacu spoločnosť. Koho sa to bude teda týkať? Všetkých občanov, ktorí už niekoľko desaťročí sledujú pokrok naživo.

Obchodovanie sa už nebude spoliehať na bankovky a mince. Eurá úplne zmiznú až na elektronickú podobu. Zatiaľ existuje niekoľko návrhov, akoby to chceli realizovať, no mať kartu je prvé logické riešenie. Možností je viacero, keďže ani u nás nie je problém platiť mobilom.

nákupy

Nájde sa ale aj veľa odporcov, ktorým sa táto situácia nepáči. Mnoho ľudí sa bojí, že aj tieto možnosti po čase vymiznú a že sa parlament rozhodne pre nosič v podobe čipu. Ten už teraz nie je len v USA, ale aj v Európe ho ponúkajú niektorí zamestnávatelia svojim podriadeným na otváranie dverí alebo kupovanie potravín z bufetu. Viacerí preto túto alternatívu odmietajú, keďže doteraz neboli zistené dôsledky tohto žiarenia na ľudský organizmus. Nehovoriac ani o miliarde kresťanov na celom svete, ktorí veria, že takáto zmena v systéme zvestuje príchod apokalypsy.