Aby dieťa čítalo: návod pre rodičov


Deti / Pátek, 27 dubna, 2018


Ak zadáte otázku do vyhľadávača „Prečo deti potrebujú čítať knihy?“ Vo vyhľadávači sa na rôznych stránkach nachádza celá zbierka článkov, ktorá vysvetľuje výhody čítania pre dieťa.

historie

·         Najčastejšie uvádzajú kognitívne a vzdelávacie funkcie čítania, ako aj zlepšenie rečových schopností malého človeka, ktorý sa prostredníctvom čítania dozvie mnoho nových a krásnych slov a začne ich používať v rozhovore. Ale sú to dôvody, prečo by ste mali požadovať, aby deti „čítali, čítali a čítali“?
·         V dnešnej dobe uspokojenie kognitívnej funkcie primárne prevzalo internet. Urobme malý test. Predpokladajme, že sa vás dieťa spýtalo: „Ako sa objaví tajfún?“. Čo urobíte? Začnete hľadať informácie v knihe alebo si vezmete inteligentný telefón a nájdete všetko o tajfúnoch? S najväčšou pravdepodobnosťou je druhá možnosť správna.

·         Ideme ďalej. Funkcia vzdelávania. Ako ukazuje prax, deti nie vždy čítajú vzdelanostnú správu obsiahnutú v knihách, keď ju čítajú sami. Koniec koncov, zaujímajú sa predovšetkým o históriu. Ale morálny aspekt sa zvyčajne objavuje pri diskusii o knihe s dospelými, a ešte lepšie – keď dospelý číta túto knihu nahlas a môže povedať niektoré témy vlastnými slovami.

zábava

V mojej rodine sa číta predovšetkým pre potešenie. Takže vedúci rodiny určuje účel nášho čítania a ja s ním plne súhlasím. Naša rodina preferuje knihy s farebnými znakmi, pretože to baví aj naše dieťa. Keď  už nečíta, tak si aspoň prezerá obrázky. Pokiaľ ide o mňa, snažím sa deti opatrne motivovať čítať, vyhýbajúc sa čo i len náznaku nútenia.  Ďalším z mojich obľúbených trikov je odkazovať sa na dôležitých dospelých. Preto keď hovorím: „Kamarát mi poradil, aby som vám túto knihu ukázala z takého a takéhoto dôvodu,“ dcéra vždy nakoniec prejavuje záujem o navrhovanú publikáciu. Či je to len obyčajná zvedavosť, kto vie – hlavne, že si ju prečíta.