Ako sa tam môžem dostať?


Auto moto / Čtvrtek, 14 března, 2019

Cestovné poriadky z minulých čias, ktoré boli nalepené na stojanoch pri ostrovčekoch zastávok električiek či autobusov, ktoré sme sa pokúšali rozlúštiť z potrhaných rozpisov, sú už dávno zabudnuté. Dnes existujú aplikácie doslova na všetko, aj prehľad o odchodoch vozidiel MHD už môžete mať vo svojich telefónoch či smartfónoch.

smart city

HOPIN
Aplikácia s týmto názvom svojim zákazníkom pomáha s prehľadom o každom spoji MHD, viditeľné sú všetky blízke zastávky, dokonca aj čísla jednotlivých liniek, ktoré touto trasou premávajú. Svoju trasu si tiež môžete naplánovať a aj ju sledovať. Túto smart city aplikáciu si môžete zadarmo stiahnuť do svojho telefónu, inštalácia nie je vôbec zložitá a vy si tak okamžite môžete objednať odvoz alebo sledovať vaše spoje. Na Slovensku je táto služba v prevádzke vo viacerých mestách.

Okrem autobusov aj taxi
Nielen autobusy, ale aj taxíky si môžete objednávať touto službou. Miesto, kde sa vozidlá nachádzajú, si zákazník pozrie na mape a následne si vyberie to, ktoré je preňho najvýhodnejšie. Dostane konkrétnu informáciu o tom, ktoré auto ho odvezie a presne vie, do ktorého má nastúpiť. Platby je možné vykonať buď hotovosťou u vodiča alebo zadaním svojich údajov pri platbe kartou. Svoje špeciálne požiadavky, napríklad luxusnejšie vozidlo pre obchodného partnera, môžete zadať pri objednávaní.

TAXIFY
Táto služba má podobný základ ako HOPIN, každý zákazník si však musí stiahnuť aplikáciu, v nej určí miesto vyzdvihnutia a zadá aj konečnú adresu. Ukáže sa mu cena za cestu a rozhodnutie, či službu využije alebo nie, si môže ešte rozmyslieť. Aplikácia sa dá využiť len v Bratislave a v Košiciach a platba je možná iba kartou.

euro

EASY TAXI
Poslednou možnosťou podobnej služby je Easy taxi. Poskytujú ju len v troch mestách na Slovensku: v Prešove, Košiciach a Bratislave. V rámci tejto služby si zákazníci objednávajú dopravu cez dispečing len telefonicky a platí sa priamo vodičovi a len hotovosťou až po skončení jazdy. V každom meste je cena fixná, ale rozdielna, napríklad v Košiciach stojí jazda 3eurá a v Bratislave 5 eur, bez rozdielu, koľko kilometrov prejdete.